Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Şarkı Tadında....
Lightbulb 
ZEDEpk.jpg

"...Aldanma çocuksu mahsun yüzüne 

Mutlaka terk edip gidecek bir gün 
Kanma sever gibi göründüğüne 
Seni sevmiyorum diyecek bir gün..." 

"Şarkı Tadında" yayına hazır...

Anadolu’dan İstanbul’a gelmeseydi, ne binlerce ölümsüz şarkı ne onlarca Türk Filmi ne tarihe mal olmuş sanatçılar ne de müziğin kardeşliği olurdu…
 Bir ömre sığdırılmış binin üzerinde, yüzyıla damgasını vuran eser…  Yüz tanesi kendi bestesi… 
          Üç yüz elli şarkı filmlerde kullanıldı. Yirmi beş şarkı doğrudan film oldu. Şu an ortalama üç yüz şarkı her gün defalarca dinleniyor. Birçok radyo ve müzik kanalı onunla ayakta duruyor.
       Şarkıları sayesinde, çok sayıda sanatçı gönüllerde kalıcı taht kurdu. Yaptıkları albümler milyonları geçen satışlara ulaştı.

“Karanlık çökünce sokağımıza
Köşede ben varım unutamazsın
O mutlu günler hep gelir aklıma
Sen beni ömrünce unutamazsın …”

Yaptığı şarkıların tamamı unutulacak türden değil…

İşte böyle bir dehadır Ali Tekintüre…

Askerde iken yazdığı “Tanrım Beni Baştan Yarat” şiiri ünlü bestekar Muzaffer Özpınar tarafından keşfedilince, birden adeta müzik fabrikasına dönüştü büyük usta. 

Zeki Müren, Müslüm Gürses, İbrahim Tatlıses, Ferdi Tayfur, Orhan Gencebay, Bülent Ersoy, Gönül Akkor, Adnan Şenses, Gülden Karaböcek, Neşe Karaböcek, Cengiz Kurtoğlu, Muazzez Ersoy… gibi Türkiye’de müziğimizi icra eden sanatçıların tamamı Eserlerini defalarca okudular, okumaya devam ediyorlar.

Bunlara, kendi seslendirdiği on adet şiir kasetini de ekleyerek sanat dünyasına şiir kaseti ile renk katan ilklerden oldu.

Bir dönem arabesk şarkıların yarıdan çoğu ona ait. Ve o dönemde yapılan şarkılardaki üstün kalite bir daha yakalanamadı. 
 Arabesk müziğini basite alanlar bile Ali Tekintüre şarkılarını günlük hayatlarından eksik etmediler. Bazen bu şarkıların, kendilerini elit diye adlandıran kesimler tarafından gizlice dinlendiğini bile biliyoruz. 

Gönülden gelen ne olursa olsun, insanların sonradan koyduğu hiçbir kuralla sınırlanamayacak kadar üstün kaliteye sahip olduğu bu şarkılarla anlatılmıyor mu?

Onun için Ali Tekintüre şarkıları ölümsüzdür.

Hayatımıza anlam katan şarkıların kaynağı böyle bir ustaya kitap yapmaktan onur duyuyoruz.

Buyurun efendim…
                                                                       Köksal Aydın
j8AWXJ.png
Ara

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi